Materijali za sedmaše

Krađa indentiteta

Autor: Renata Josipović, 26. 2. 2024.

Prošli nastavni sat čitajući udžbenik ponovo ste se susreli s pojmovima vezanim za Internet (Internet, mrežna stranica, mrežni preglednik, mrežna tražilica). To su pojmovi koje ste trebali već usvojiti u prethodnim razredima i znati njihovo značenje.

Dobro je znati:

MREŽNA STRANICA=INTERNETSKA STRANICA=WEB STRANICA

MREŽNI PREGLEDNIK=INTERNETSKI PREGLEDNIK =WEB PREGLEDNIK

MREŽNA TRAŽILICA=INTERNETSKA TRAŽILICA=MREŽNI PRETRAŽIVAČ=INTERNETSKI PRETRAŽIVAČ

Dozvoljeno je koristiti sve ove nazive, no u duhu Hrvatskog jezika preporučeno je koristiti crveno obojane termine, jer je Internet mreža računala i to najveća-svjetska mreža računala.

Za ponavljanje riješite digitalne vježbe na LearningAppsu: https://learningapps.org/watch?v=pvzr5sd7223

Na mreži, a osobito internetu, vrebaju brojne opasnosti. Stoga je važno dobro se zaštititi. Pogledajte Google-ov video savjet za sigurniji Internet:

Pročitajte sadržaje sa stranica 136. i 138. iz udžbenika LIKE IT 7.

Pogledajte prezentaciju. Obavezno kliknite na poveznice unutar prezentacije, koje će vas odvesti na stranice za kreiranje sigurnih lozinki.

U svoju digitalnu bilježnicu, koju smo kreirali prošli sat, upište odgovore na sljedeća pitanja:

1. Kako može doći do krađe identiteta u stvarnom, a kako u virtualnom svijetu?

2. Što je phishing?​

3. Navedi nekoliko savjeta za dobru lozinku.

Zatim u bilježnicu umetni Google video kojeg si maloproje pogledao/pogledala u svezi zaštite računala.

Putem poveznice, pristupi zajedničkoj prezentaciji te na slajdu pod rednim brojem iz imenika:

1) Napiši jednu kvalitetnu lozinku.

2) Komentiraj drugim kolegama njihove lozinke (barem trojici učenika).

3) Argumentiraj slažeš li se s komentarom te zašto misliš da ćeš moći upamtiti svoju lozinku i zašto smatraš da je dobra.

Argumentiranje i komentiranje treba biti na nivou učenika 7. razreda.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Domaći rad: Riješite digitalne vježbe putem poveznice: https://learningapps.org/watch?v=p7mriw1dc23