Učenička zadruga Škrinjica

Naći se zajedno je početak. Zadržati se zajedno je
      progres. Raditi zajedno je uspjeh.
                                                                         Henry Ford

22.12. 2006. u našoj školi osnovana je učenička zadruga.
Učenici i učitelji su zajedno odabrali ime zadruge - "Škrinjica".

ŠTO JE UČENIČKA ZADRUGA?

Učenička zadruga je dragovoljna, interesna, učenička organizacija,koja je član Učeničkog zadrugarstva Hrvatske pri Hrvatskoj zajednici tehničke kulture.

Učenici uključeni u zadrugu, kroz različite skupine-sekcije, pod vodstvom učitelja mentora razvijaju svoje sklonosti, interese i sposobnosti te stječu, produbljuju i primjenjuju biološka, tehnička, gospodarska, društvena i srodna znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegovog planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.

U zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike,radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici se profesionalno informiraju i usmjeravaju,te se stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.

TKO MOŽE POSTATI ČLANOM ZADRUGE?

Redovnim članom zadruge može postati svaki učenik škole nakon završenog prvog razreda osnovne škole, roditelj učenika zadruge, učitelji mentori i ostali stručnjaci koji sudjeluju u radu. Učenici članovi nazivaju se mladim zadrugarima.
Najvrijedniji učenici zadrugari stječu pravo sudjelovanja na različitim smotrama, susretima i natjecanjima učeničkih zadruga Hrvatske.

SREDSTVA ZADRUGE?

Novčana sredstva za djelovanje zadruge stječu se:
-prodajom proizvoda i usluga nastalih radom učenika u zadruzi
-potporom iz državnog, županijskog i općinskog proračuna
-donacijama i sponzorstvom
-darovima
-iz drugih izvora u skladu sa zakonom

Proizvode i usluge u promet stavlja Škola.

U KOJU SEKCIJU SE UKLJUČITI?

Učenik se može uključiti u jednu ili više sekcija, ovisno o svojim interesima. Sekcija je temeljna odgojno-obrazovna i radna jedinica zadruge. Sekcija ima voditelja učitelja, a može imati jednog ili više suradnika.

[Tekst iz Statuta Učeničke zadruge]

Naša zadruga ima ove sekcije:

1. LIKOVNO-KERAMIČARSKA SEKCIJA

U ovoj sekciji, djeca uz modeliranje u glini i keramike, oslikavaju staklo, tkaninu, izrađuju mozaik, predmete od kamena, recikliranog papira, suvenire, nakit, oslikavaju stari školski namještaj i još puno toga.

2. EKOLOŠKA SEKCIJA I ŠKOLSKI VRT

Mladi ekolozi brinu o školskom vrtu, pazeći da naš okoliš uvijek bude pun zelenila i cvijeća. Uz brigu o vrtu rade ukusna jela po receptima naših baka, različite ljekovite i  kozmetičke pripravke, te recikliraju papir.

3. SEKCIJA VRIJEDNE RUKE

Vrijedne ruke naših najmlađih učenika prikupljaju razne materijale i od njih izrađuju raznovrsne predmete (košarice, čestitke, božićne i uskršnje ukrase, makrame predmete...).

Od početka se trudimo da naša zadruga bude zaista kao malo poduzeće unutar škole, te osim što radimo zanimljive proizvode, trudimo se da naša Škrinjica bude prepoznatljiva i posebna, te smo osmislili logo zadruge, deklaracije i ambalaže za proizvode, brošuru i zastavu.

Naši proizvodi se mogu pogledati i kupiti na našim prodajnim štandovima koje organiziramo tijekom školske godine u našem mjestu, te na smotrama učeničkih zadruga.

« Veljača 2020 »