Preventivni projekt "Živim život bez nasilja" u OŠ Tučepi

Autor: Renata Josipović, Snježana Glučina, 1. 6. 2015.

Preventivni projekt Živim život bez nasilja, koji se u osnovnim školama širom Republike Hrvatske odvija od 2010. godine zahvaljujući suradnji Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, ove godine održan je i u OŠ Tučepi.

Program je u OŠ Tučepi, kao brojno maloj školi (177 učenika), bio namijenjen osim učenicima jednog 7. i učenicima dva 8. razreda osnovne škole. U našoj školi program je obuhvatio 57 učenika.

Projekt se inače sastoji od tri komponente. Prva komponenta odnosila se na edukativnu radionicu kojom su predstavnik policije i nevladine Udruge Status M educirali učenike 7. i 8. razreda o problemima nasilja, zakonskim mogućnostima  njegova sprječavanja i prijavljivanja te o važnosti nenasilja i tolerancije. Druga komponenta sastojala se od edukativne predstave Nasilje, za nasilje nema opravdanja i u režiji Zijada Sokolovića (UN ambasadora dobre volje za nenasilje i  toleranciju) i izvedbi glumaca nevladine udruge Riječi/Prave/Predstave. U ovom dijelu programa učenike se potiče misliti na novi način, saznavajući  korisne informacije o tome u kojim se sve oblicima nasilje može pojaviti, koji su mitovi o nasilju te kako reći NE nasilju.

Prve dvije komponente jedna za drugom održane su u OŠ Tučepi u petak, 8.5.2015. godine. Gosti naše škole na prve dvije komponente bili su i predstavnici HNK Hajduk - gosp. Velimir Strinić te prvotimci Hajduka Dante Stipica i Josip Bašić.

U petak, 29.5.2015., učenici 7. i 8. razreda na temelju stečenoga znanja i prikupljenih informacija aktivno su se uključili u projekt. Taj aktivan doprinos učenika OŠ Tučepi ogleda se kroz dvije aktivnosti.

Prva je završetak likovnoga natječaja za učenike 7. i 8. razreda na temu vršnjačkoga nasilja kojim se nastojalo senzibilizirati djecu na razmišljanje o drugim pozitivnim načinima afirmacije koji isključuju nasilje. U 11:30 sati sastalo se povjerenstvo za izbor najboljeg učeničkoga likovnoga rada na ovu temu. Povjerenstvo od 5 članova (predstavnik MUP-a  Dino Nemčić iz PP Makarska, psihologinja Centra za socijalnu skrb Miranda Mastelić, Ani Mijačika, sportašica - tenisačica i bivša učenica naše škole, predmetna učiteljica likovne kulture Ivana Volarević itevoditeljica školskoga preventivnoga programa Snježana Glučina) izabralo je za najbolji rad učenika Joška Grozdanića.

Učenik je za svoj rad nagrađen nagradom - knjigom o povijesti HNK Hajduk. Nagradu su Jošku uručili prvotimci HNK Hajduk Dante Stipica i David Domej. Osim toga Joškov rad uz najbolje radove ostalih škola koje su ove školske godine sudjelovale u ovom projektu ide i na državnu razinu natjecanja.

Druga aktivnost 3. komponente projekta bila je debata učenica 7. razreda (od 12:30 do 14 sati) na temu: „Prijava nasilja (NE)SPRJEČAVA vršnjačko nasilje“. Sudjelovale su učenice afirmativne ekipe (Ana Pehar, Diana Rogga i Ela Lukrecija Visković i učenice negacijske ekipe (Leonarda Sušac, Marija Ljubić i Iva Jurić) koje su nastoje obraniti svoje stavove vezane uz prijavljivanje ili ne prijavljivanje nasilja u školi. Učenice su za debatu pripremane od strane  psihologinje Snježane Glučina i  predmetne nastavnice Grozdana Vodanović. Gosti debate: psihologinja Miranda Mastelić iz Centra za socijalnu skrb, Dino Nemčić iz Policijske postaje Makarska, tenisačica Ani Mijačika i prvotimci HNK Hajduk Dante Stipica i David Domej dali su pozitivne poruke djeci svatko iz svog kuta gledanja o važnosti nenasilja i tolerancije. Debatu je moderirala Ivana Pavić, pripravnica iz Hrvatskog jezika u OŠ Tučepi.

Za Dan škole 12.6.2015. godine u školi je pripremljena izložba učeničkih likovnih radova na temu Živim život bez nasilja.