All the World's a Stage u OŠ Tučepi

Autor: Renata Josipović, Brigita Mravičić, 17. 3. 2015.

Kazališni studio iz Rijeke je za učenike od 6. do 8. razreda naše škole u utorak, 17. ožujka 2015. g., izveo predstavu All the World's a Stage prema djelu Williama Shakespearea.

To je studio koji popularizira kazališnu kulturu i umjetnost među mladima. Poštuju tradiciju, ali prate suvremene trendove. To se osjeća u svim njihovim predstavama i u njihovom geslu: „Reci mi i zaboravit ću. Pokaži mi i možda ću zapamtiti. Uključi me i razumjet ću". Tako smo danas mogli uživati u vrsnoj izvedbi Nerme Kreso i Darka Kavaina koji su u svoj rad uključili i učenike naše škole. Bili su to Marko i Dora (6.r.), Vlade i Marijana (8.a r.) koji su dali svoj dio kroz uprizorenje ulomaka iz Shakespeareove drame „San ivanjske noći“ i „Romeo i Julija“.

Izvođači su nas vješto i zanimljivo upoznali s kazališnim životom u Engleskoj u 16. stoljeću i njegovim najblistavijim predstavnikom, dramaturgom svih vremena -Williamom Shakespeareom koji je napisao preko 30 drama. U to vrijeme se nije znalo za kazalište kakvo poznajemo danas. Predstave su se održavale izvan gradova, u gostionicama i u dvoranama visokog plemstva povodom važnih proslava na dvoru, osobito vjenčanja i rođendana. Učenike je posebno zabavila izvedba njihovih vršnjaka.

Marko je odlično odglumio zid koji je svjedok jedne ljubavi između Pirama i Tizbe iz komedije „San ivanjske noći“. Vlade i Marijana su se posebno potrudili, uz pomoć glumaca, u prizoru između Demetrija i Helene iz istoimene Shakespeareove drame. Sam kraj današnjeg druženja s kazalištem bio je rezerviran za najljepši i najtužniji prizor iz „Romea i Julije“. I ovdje se, uz Doru, posebno uživio Vlade. Današnja izvedba nam je, još jedanput, pokazala zašto je taj dramaturg tako velik, najveći. Nitko poput njega nije znao opisati ljudske osjećaje. A izvođači su nam dokazali da je, doista, cijeli svijet pozornica!