8. projektni sastanak u Njemačkoj

Autor: Renata Josipović, Marlena Bogdanović, 9. 6. 2014.

Dvogodišnje multilateralno školsko partnerstvo „Fascinantni svijet bajki Europe“ u kojem je osim OŠ Tučepi sudjelovalo još 7 škola iz: Francuske, Njemačke, Portugala, Rumunjske, Grčke, Turske, Švedske; približilo se svome kraju.
Posljednji, 8. projektni sastanak, održao se od 24. do 31. svibnja 2014. godine u Oberkirchu u Njemačkoj. Osnovnu školu Tučepi predstavljale su Marlena Bogdanović, učiteljica razredne nastave i koordinatorica projekta za OŠ Tučepi; učiteljice razredne nastave Fani Mravičić i Tamara Đugum , predmetna učiteljica njemačkog jezika Sanja Josipović i psihologinja Snježana Glučina.

Učitelji su tijekom 7 dana boravka u Oberkirchu u Njemačkoj  prezentirali  sve projektne aktivnosti koje su se od posljednjeg sastanka održanog u Francuskoj u veljači ove godine odvijale u svakoj od 8 škola uključenih u projekt. Također su  prezentirali  rezultate evaluacijskog upitnika u kojem su se o projektu izjašnjavali učenici, učitelji, roditelji i dr. članovi lokalne zajednice, a održano je i nekoliko praktičnih radionica na kojima se započelo popunjavanje obimne projektne dokumentacije vezane uz finalni izvještaj prema Agenciji za mobilnost i programe EU, te nadležnim tijelima EU  koja u potpunosti financiraju ovaj projekt.
Sedmodnevni projektni sastanak je započeo svečanim „školskim festivalom“  na kojem su  sudjelovali svi učenici, roditelji i predstavnici lokalne zajednice vezanih uz ovu malu osnovnu školu u Oberkirchu.

Predstavnica Njemačkog ministarstva prosvjete preuzela je lutku Eugeniju – simbol ovog projekta i zajedništva među 8 europskih škola razvijenog u ovom 2-godišnjem projektu. Domaćini su nam omogućili posjet i boravak u razredima škole domaćina, te susret sa njihovim pedagoškim autoritetima. Tako su nas djelatnici prosvjetne inspekcije prilikom posjeta Freiburgu upoznali s njemačkim obrazovnim sustavom. Gradić u kojem smo bili smješteni nalazi se u jednoj od 16 njemačkih pokrajina (Baden-Wurttenberg) smještenoj na jugozapadu Njemačke na samoj granici sa Francuskom i Švicarskom. Zahvaljujući tome bili smo u mogućnosti tijekom jednodnevnog izleta posjetiti i zgradu Europskog parlamenta u Francuskoj u Starsburgu te posjetiti jedinu tzv. Europsku školu u Francuskoj koju pohađaju uglavnom djeca čiji su roditelji zaposlenici Europskog parlamenta, zaposlenici ambasada i konzulata, te eventualno zaposlenici nekih internacionalnih kompanija a boravište im je u Strasburgu.

Naši domaćini su se također potrudili da upoznamo njihove kulturne , gospodarske i turističke specifičnosti. Tako smo tijekom jednog poslijepodneva posjetili i „Zemlju bajki“ u poznatom Europaparku – zabavnom parku u blizini Freiburga. Obzirom da je ovaj ravničarski kraj usmjeren na poljoprivredu i voćarstvo posjetili smo i lokalnu veletržnicu voća koja voće iz ovog područja distribuira  širom Njemačke i Europe.

I ovaj posljednji projektni sastanak ostvario je na početku zacrtane ciljeve: učiti jedni od drugih, proučavati partnerske zemlje, jezik, kulturu i običaje; naučiti  prihvaćati i njegovati različitosti i graditi mostove prijateljstva i tolerancije. Još jednom smo se tijekom ove dvije godine uvjerili da predrasuda o „hladnim, strogim i distanciranim“ Njemcima uopće nije istinita. Gostoprimstvo roditelja, učitelja i cijele lokalne zajednice sve prisutne je osatvilo bez daha. Po povratku u tučepsku školu učenicima i djelatnicima škole pokušat ćemo prenijeti djelić onoga što smo vidjeli i doživjeli. Priredit ćemo „njemački kutak“, održati prezentacije na školskim sastancima i priredbama, a učenici će imati prilike pregledati fotografije i videozapise sa ovog nezaboravnog putovanja. Svi se zajedno unaprijed veselimo nastavku suradnje sa europskim školama na budućim zajedničkim projektima.

,

Projektni tim OŠ Tučepi