Mini konferencija za eTwinning ambasadore: “Mreža održivih inovacija”

Autor: Renata Josipović, Marlena Bogdanović, 24. 10. 2013.

Konferencija je održana od 17. do 19. listopada u Cataniji, na Siciliji. Sudjelovalo je preko 200 ambasadora iz 32 europske države. Na konferenciji je nazočilo i svih četvoro ambasadora iz Hrvatske: Lidija Kralj iz OŠ Veliki Bukovec, Ljiljana Badrov Frleta iz TUŠ Anton Štifanić iz Poreča, Silvije Devald iz OŠ Vladimir Nazor iz Daruvara i Marlena Bogdanović iz OŠ Tučepi.

Prvog dana konferencije, a nakon izložbe likovnih radova iz srednje umjetničke škole u Cataniji i plenarnih izlaganja, imali smo priliku sudjelovati u izlaganju primjera dobre prakse:
  1. „Etwinning tranining webinars“ - gdje su kolege iz Finske pokazale korištenje Adobe Connect alata za dvotjedne webinare;
  2. „The regional ambassadors in Lombardy“ - u kojima su kolege iz Italije prikazali uspješnu upotrebu Skypea i Teachers rooms za koordinaciju regionalnih radionica;
  3. „21st connected educator“ – kolege iz Španjolske koriste socijalne mreže i Elluminate za rad, ne samo sa kolegama iz EU nego i širom svijeta;
  4. „Catania best practices“ – kolege iz Grčke prezentirale su projekt radionica sa kolegama sa dva grčka otoka, gdje su pozvali ambasadore iz cijele EU da održe  radionice njihovim učiteljima.

Drugog dana smo imali priliku sudjelovati u radu devet radionica, od kojih smo mogli izabrati samo tri, mjesec dana prije konferencije na njih se prijaviti i izraditi sve zadatke koje su nam voditelji radionica unaprijed postavili. Ja sam izabrala radionice: „Mobile storytelling through mobile phones“ kolegice Marie Raineri iz Italije , „How to upload and produce audio?“ kolege Kurta Schlegera iz Njemačke  i „Social toolboks“ kolega Barta Verswijevela i Bena Bastiaensena iz Belgije.Na prvoj radionici smo naučili i sami se okušali koristiti aplikacije za izradu kratkih videa na pametnim telefonima. Nakon objašnjenja, imali smo praktičan rad: mi smo postali učenici i dobili smo samo 15 minuta da među sudionicima pronađemo vlastiti tim(ja sam pronašla dvije Talijanke). Zatim smo morale same preuzeti jednu od ponuđenih  aplikacija sa interneta, sami naučiti na njoj raditi, napisati scenario za naš video, snimiti fotografije, napisati prigodni tekst i gotovi video poslati „učiteljici“ (voditeljici radionice) na evaluaciju.  Ovakav rad se može koristiti za provjeru naučenog, projekte i seminarske radove učenika i sl. Tijekom druge radionice naučili smo koje i kakve audio uratke smijemo i možemo besplatno koristiti u svojim radovima, kako producirati vlastitu glazbu koristeći najnovije aplikacije. Treća je radionica zaista donijela cijelu kutiju punu brojnih aplikacija za suradnju između učenika i učitelja, pripremu i provedbu projekata, igru, provjeru znanja… I sami smo se okušali u radu na njih destak, dok smo ostale trebali isprobati za domaću zadaću.

Poslijednjeg dana smo sudjelovali na prezentaciji rezultata rada svih devet radionica od kojih su, nažalost, sudionici mogli izabrati samo tri. Osobito sam bila ponosna jer je ovaj dio programa započeo upravo prezentacijom rezultata radionice Marie Raineri – i to baš sa uratkom mog tima! Zatim smo zahvalili učenicima lokalnih srednjih škola i njihovim učiteljima koji su bili naši vodiči u obilasku Catanije, dok su učenici ugostiteljske škole u sklopu svoje prakse pripremali za nas svečanu večeru. Na kraju smo čuli pokoju riječ o rezultatima rada mreže ambasadora u UK, Francuskoj, Italiji i Poljskoj. Čuli smo i par detalja o promjenama koje nas očekuju u novom programu Erasmus +. Konferencija je zaključena kratkim videom - prezentacijom našeg ukupnog rada i druženja u ova 3 dana.