Stručna usavršavanja učitelja

Autor: Renata Josipović, Snježana Glučina, Grozdana Vodanović, 30. 12. 2011.

U našoj se školi stalno radi na stručnom usavršavanju učitelja. Tako su u prosincu održane dvije radionice na kojima je sudjelovala većina učitelja.

Prva radionica bila je  u okviru projekta  Informacijsko-komunikacijska tehnologija u obrazovanju – ICT Edu (modul 2) kojega je organizirala Hrvatska  akademska i istraživačka mreža CARNet, a u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Teme su bile:

Učilica (Školska i Prometna)

Nacionalni portal za učenje na daljinu Nikola Tesla

Portal Edu.hr

Svi su se polaznici upoznali s mogućnostima Učilice koja je prilagođena kako učiteljima tako i učenicima koji tu mogu pronaći vrlo korisne sadržaje vezane uz nastavne predmete. Isto je tako vrlo koristan i portal Nikola Tesla pa je preporučen i učenicima kao dodatno sredstvo u učenju.

EDUKACIJA UČITELJA U OŠ TUČEPI NA TEMU „UPRAVLJANJE RAZREDOM“

Edukacije u kojima sudjeluju svi učitelji jedne škole pokazale su se kao najbolji pokretači promjena u školi. Takve edukacije učiteljima omogućuju da zajednički krenu u promjene u jednom području rada i da to čine uz međusobnu podršku. Zbog toga smo se i ove godine u OŠ Tučepi odlučili za ciklus edukacija za sve učitelje naše škole.

Jedan od planiranih seminara za sve učitelja naše škole održan je u utorak, 27.12.2011. godine u OŠ Tučepi. Voditeljica prvog od planiranih seminara bila je Sanja Bilač – trenerica – edukator pri Pučkom javnom učilištu Korak po korak. Tema  seminara bila je Upravljanje razredom.

Učitelji su saznali kako pripremiti okruženje za učenje kojim će prevenirati disciplinske probleme, odnosno kako reagirati kad dođe do kršenja uspostavljenih pravila.

Teme koje su obrađene u ovom 6-satnom seminaru  bile su :

•       Mogući uzroci nediscipline u razredu
  •       Komponente upravljanja razredom
  •       Pravila ponašanja
  •       Rutine i procedure
  •       Intervencije kod upravljanja razredom
  •       Komunikacija između učitelja i učenika

U drugom polugodištu planira se nastaviti s edukacijom učitelja iz područja  discipline i modeliranja poželjnog dječjeg ponašanja.

« Svibanj 2024 »