Školska kuharica "Tajne bakine škrinjice" - najbolji proizvod na smotri

Autor: Renata Josipović, Snježana Glučina, Grozdana Vodanović, 15. 10. 2010.

Na Državnoj smotri učeničkih zadruga u Podgori, koja je održana od 4. – 6. listopada, sudjelovala je i Škrinjica, Učenička zadruga OŠ Tučepi. I na ovoj se smotri predstavila bogatom ponudom koja je djelo učenika i učitelja, a posebne mjesto imaju voditeljice Ivana Volarević i Rozana Alfirević. Među mnogim štandovima iz cijele Hrvatske još jednom se  iskazala i ova mala škola.

OŠ «TUČEPI» Državna smotra učeničkih zadruga

Na njenom su se štandu našli različiti likeri, marmelade od različitih vrsta voća iz našeg kraja, voćne rakije, arancini, suhe smokve, ušećereni bajami, keksi od lavande, kruh i rolada od smokava, mirisne vrećice punjene lavandom i sušenim cvijećem te različiti predmeti od keramike koji  se i danas koriste u našem podneblju.  Sve se ovo dugo pripremalo i «kužinavalo» u školi, po receptima iz školske kuharice te na radionicama, a s ciljem da se očuva baština koja se pomalo zaboravila.

Ovu prodajnu i edukativnu izložbu uljepšale su i učenice obučene u tučepske narodne nošnje.

Posebno mjesto i pozornost treba posvetiti školskoj kuharici «Tajne bakine škrinjice» koja je  u toj kategoriji dobila Državnu nagradu za najproizvod.

Ova zadruga će svoje proizvode predstaviti i na izložbi povodom Dana zahvalnosti za plodove zemlje koja se već tradicionalno održava na tučepskoj rivi, edukativna je,  prodajna i ima humanitarnu ulogu.

« Svibanj 2024 »