2. MJESTO NA MEĐUŽUPANIJSKOJ SMOTRI UČENIČKIH ZADRUGA - Iz tiska izašla i prva školska kuharica

Autor: Renata Josipović, Grozdana Vodanović, 6. 6. 2010.

Na Međužupanijskoj smotri učeničkih zadruga, koja se održala 31.5.2010. u Podgori, OŠ Tučepi osvojila je 2. mjesto u jakoj konkurenciji između 28 školskih zadruga, a iza  Zadruge «Mejaši». Ovo je bila smotra učeničkih zadruga Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije pa je prosudbena komisija imala težak posao. Tučepljani su se svojom Škrinjcom predstavili u pravom svjetlu.

Centralna tema bila je vezana uz predstavljanje prve školske kuharice «Tajne bakine škrinjice». Dok nije ugledala svjetlo dana, mala školska kuhinja bila je mjesecima izvor radosti, smijeha, druženja i rada skupine učenika i učiteljice Zore Brkić  pod čijim su nadzorom nastale marmelade od raznog voća, likeri od plodova našeg kraja, arancini, ušećereni bajami, keksi od bajama  i drugi zaboravljeni proizvodi. Sve je to, uz pomoć ravnateljice Lolite Pašalić, konačno urodilo školskom kuharicom na koju svi mogu biti ponosni, a najviše učiteljica Zore i učenici kojima nije bilo teško svoje slobodne subote provoditi pripremajući i kuhajući po starim i zaboravljenim receptima svojih baka. Pravo bogatstvo može se doživjeti kad otvorite stranice ove mala kuharice i kušate neko jelo po receptu otrgnutom zaboravu.

Na smotri su sudjelovale sve školske sekcije čiji su radovi vezani za dalmatinsku kužinu. Keramičarsko-likovna sekcija predstavila se suvenirima od keramike: peke, bukare, bronzini, demejane... Sekcija Vrijedne ruke (učenici od 2.-4. razreda) pokazala je ukrase i upotrebne predmete kao držače za jaja, salvete  i sl. Ekološka sekcija i Školski vrt predstavili su se proizvodima koji su sastavni dio školske kuharice. Nije sve ostalo samo na izloženim proizvodima, nego se pokazalo kako se mogu ušećeriti latice ruža i na kraju i pojesti. Na štandu su predstavljeni radovi Škrinjice u školskoj godini 2009./2010. Ova učenička zadruga , osvojenim 2. mjestom, sudjeluje na državnom susretu koji će se također održati u Podgori.

Na ovoj smotri bili su učenici Tomislav Mravičić, Martina Sablić- Brbić, Nora Visković, Vicenca Bušelić i Marta Bušelić. Uz njih su bile i voditeljice ovog projekta Ivana Volarević, voditeljica Zadruge i Keramičarsko-likovne sekcije te Rozana Alfirević, voditeljica Ekološke sekcije i Školskog vrta. Nakon ovakvog uspjeha svima možemo samo toplo zahvaliti i poželjeti da i ubuduće nastave raditi ovako marljivo na radost djece i ostalih sudionika novih projekata.

« Svibanj 2024 »