Osmaši u Splitu

Autor: Rozana Alfirević, 16. 11. 2018.

Dana 16. studenog 2018. za učenike osmog razreda OŠ Tučepi je organiziran posjet Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, gdje su u pratnji razrednice i psihologinje dobili informacije relevantne za donošenje odluka o nastavku školovanja.

Hrvatski zavod za zapošljavanje pruža uslugu profesionalnog usmjeravanja učenicima završnih razreda osnovne škole. Ona uključuje profesionalno informiranje i profesionalno savjetovanje, a provodi se u suradnji sa školama i roditeljima.

Profesionalno savjetovanje uvažava i pokušava pomiriti individualne mogućnosti i potrebe učenika (sposobnosti, vještine, interese i motivaciju učenika) s mogućnostima obrazovanja i potrebama tržišta rada u pojedinoj regiji.

Nakon Hrvatskog zavoda za zapošljavanje učenici su u prodajnom centru City Centar One posjetili Muzej osjeta i odgledali jednu od ponuđenih kino projekcija.

Muzej osjeta spoj je igre, edukacije, znanosti i kulture. Učenici su bili oduševljeni svime što su u Muzeju vidjeli, čuli, pomirisali ili jednostavnoj doživjeli. Muzej sa svojim interaktivnim eksponatima potiče pojedince da ožive i aktiviraju svoja osjetila do maksimuma i nauče puno novih činjenica o poznatim stvarima i osjetilima. U Muzeju učenici su prolazili kroz pet zona: zonu vida, sluha, dodira, mirisa i balansa. Neke od aktivnosti koje su učenici prošli su: labirint ogledala, ples u „Galaksi sobi“, hodanje po Vortex - u (most koji se pomiče), picigin u bazenu od loptica, sviranje na laserskoj harfi, miris vjetrova Jadrana, ležanje na krevetu od čavala, stvaranje munje dodirom i niz drugih aktivnosti.

Osnovno pitanje koje se u svakoj zoni postavlja je:

Koliko je lako zavarati naša osjetila? Gdje je granica iluzije i zbilje?