Preporuka učenicima i roditeljima

Autor: Renata Josipović, Snježana Glučina, 9. 2. 2018.

U okviru projekta Kino Mediteran, projekta revitalizacije kina u Dalmaciji, preporučujemo gledanje švedskog filma "Moja sestra mršavica" redateljice Sanne Lenken u Kino dvorani u Podgori u subotu 10. veljače u 17 h.

Radi se o filmu koji obrađuje temu anoreksije i bulimije te je primjeren i preporučljiv za dob od 12 g. na više. Film se prikazuje s hrvatskim titlovima, a cijena ulaznice je 20 kn.

Sadržaj:
Stella se nalazi na pragu svijeta adolescencije. Kao i većini mlađih sestara diljem svijeta, starija sestra joj je jedan od najvećih uzora. Međutim, Stellina sestra skriva veliku tajnu koja će polako uzdrmati čitavu obitelj: ona, naime, skriva da boluje od poremećaja u prehrani. Moja sestra mršavica topla je i duboka priča o odrastanju, nesigurnostima, ali i o povjerenju, solidarnosti i ljubavi.

Film Moja sestra mršavica na mladima prikladan način istražuje temu poremećaja u prehrani kod adolescenata, temu koja nije česta na ekranima. Navedena tema problema s anoreksijom i bulimijom tinejdžerice Katje promatra se na jedinstven i neobičan način: kroz oči njene mlađe sestre Stelle. Mnošvo humorističnih elemenata unosi toplinu u naizgled ozbilju tematiku bolesti, a kroz film se naglašava važnost podrške obitelji i bližnjih u ovakvim situcijama. Odlični glumački nastupi protagonistica čine ovaj film univerzalnom pričom o mladosti, ljubavi, solidarnosti i sestrinstvu. Film je inspiriran vlastitim iskustvom redateljice koja se borila s anoreksijom u mladosti, a zbog dominacije dokumentarnih i nedostatka igranih filmova na ovu temu, odlučila je napraviti topao i poučan igrani film. Film je na Berlin film festivalu nagrađen Kristalnim medvjedom za najbolji film u kategoriji Generation Kplus i posebnu pohvalu žirija, a dobitnik je i brojnih drugih nagrada.

Trailer:

Za sva pitanja obratite se na adresu:
Goran Akrap, Executive Director
--------------------------------------------------------------------------------------------
Mediterranean Film Festival Split
| Kino Mediteran