Eskurzija sedmaša i osmaša

Autor: Rozana Alfirević, 19. 10. 2017.

Konačno je došao i taj 11.10.2017. godine, dan kada su sedmaši i osmaši Osnovne škole Tučepi krenuli na dugo očekivanu ekskurziju. U ranim jutarnjim satima krenuli smo prema našem konačnom odredištu, Istri.

Naše prvo odredište bio je Smiljan, rodni grad Nikole Tesle, čiji smo memorijalni centar i obišli. Već po samom dolasku, putovanje kroz bogatu životnu priču Nikole Tesle moglo je početi. Uz stručno vodstvo razgledali smo njegovu rodnu kuću koja je pretvorena u muzej. Kućica je obnovljena i sačuvana u izvornom obliku (toliko vjerodostojno tako da možete zamisliti Teslino djetinjstvo u njoj). U njoj je slikom, riječju i zvukom predstavljena genijalnost velikog izumitelja. Tu su njegovi najznačajniji izumi koji su promijenili i još uvijek mijenjaju svijet.

U nešto manjem mjerilu ovdje je interpretirana i Teslina ispitna stanica iz Colorado Springsa. Tako smo na licu mjesta vidjeli kako je Tesla proučavao munje, eksperimentirao s bežičnim prijenosima energije kao i visokofrekventnom strujom. Zapamtili smo da je Tesla kada su ga pitali je li ljut što su neki „ukrali“ neke njegove ideje,on rekao: Nije mi žao što su uzeli moje, nego što nemaju vlastite. Doznali smo i neke zanimljivosti o Teslinu privatnom životu kao npr. da je pokušao letjeti s prozora staje (to nije baš dobro završilo) te da je uvijek brojao korake na putu od kuće do posla i taj konačan broj koraka je morao biti djeljiv sa tri. Ako nije bio, opet bi hodao i brojio sve ispočetka. Poslije razgledavanja pogledali smo prigodni film o Nikoli Tesli. Preporučujemo vam da odete i pogledate i zato vam nećemo baš sve otkriti, otiđite i sami vidite.

Nastavili smo putovanje prema Istri točnije Rijeci gdje smo obišli poznato marijansko svetište na Trsatu i astrološki centar. Odsjeli smo u hotelu Duga uvala (Croatia) koji je nalazi 25 km dalje od Pule.

Drugi dan smo do ručka obišli povijesne znamenitosti grada Rovinja (crkvu sv. Eufemije, gradska vrata, Balbijev luk, Veli trg) i Poreča (Eufrazijevu baziliku). U Motovunu smo razgledali najpoznatije akropolsko naselje u Istri. Njegova omiljena atrakcija nisu samo gradske zidine, već i kula, poznata i kao Nova vrata, izgrađena početkom 17. stoljeća u vrijeme Marca Pasqualagija. U lapidariju kule s izloženim antičkim i srednjovjekovnim natpisima i reljefima mogu se otkriti detalji iz života Motovunaca.

Tijekom trećeg dana smo posjetili Fažanu i Nacionalni park Brijuni. Skupinu otoka čine dva veća otoka, Veli i Mali Brijun, te 12 otočića. Od istarske obale ih dijeli tek 3 km široki Fažanski kanal. Vlakićem smo obišli safari park u kojem u prirodnim uvjetima žive prekrasne egzotične životinje. Nakon obilaska parka posjetili smo muzej i zbirku otočnih prepariranih životinja te arheološku zbirku i crkvu sv. Germana. Doznali smo da je stara maslina koju smo primijetili tijekom vožnje vlakićem jedno od najstarijih stabala maslina na Mediteranu, stara je 1600 godina. Nakon povratka s Brijuna uz pratnju lokalnog vodiča razgledali smo Pulu i njezine povijesne znamenitosti (Amfiteatar, Augustov hram, Slavoluk Sergijevaca, Forum).

Zadnji dan našeg putovanja prošao je u obilasku povijesnih znamenitosti Opatije (šetalište Lungomare, šetalište slavnih, skulpturu Djevojke s galebom, hotel Kvarner) i Zadra (crkvu sv. Stošije, crkvu sv. Donata, Forum, Morske orgulje, Pozdrav Suncu).

Umorni i puni dojmova vratili smo se kući.