> O školi  > Knjižnica
VIJESTI IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Prvi razred u školskoj knjižnici

Autor: Renata Josipović, Brigita Mravičić, 15. 11. 2017.

Kao i svake godine u Mjesecu hrvatske knjige (15.10. - 15.11.) učenici prvog razreda postaju aktivni čitači i korisnici naše male knjižnice OŠ Tučepi. Raduju se tome susretu učenici i s nestrpljenjem čekaju dan kad će moći samostalno posuditi željenu knjigu.

U dogovoreno vrijeme, u utorak 14. studenoga, u kasnim poslijepodnevnim satima došlo je 18 veselih učenika i njihov učitelj Paško. Tom susretu veselila se je i knjižničarka jer ju raduje više nego ijedan drugi. Zašto? Radi s o novoj i znatiželjnoj generaciji koja s nestrpljenjem promatra knjigu i želi je posuditi te pokazati da može i zna već čitati, a prema tome i razumjeti pročitano. Knjižničarka ih je rado upoznala, razgovarala sa njima, uputila ih u svijet pisane riječi - različitih knjiga i slikovnica za njihov uzrast. Ovo je prva generacija učenika koja od prvog razreda posuđuje knjige putem novog knjižničnog programa. Tako smo se veselili tom događaju! Međutim, ostali smo iznenađeni, ali ne potpuno razočarani kad je u jednom trenutku nestalo struje. Sva rasvjetna tijela, a tako i računalo su se ugasili. Uz pomoć malo svjetlosti izvana, učitelj i knjižničarka su se snašli: upalili svijeću i svjetlo na mobitelu i tako u jednom posebnom ugođaju neopterećeno razgovarali, smijali se, slušali i promatrali jedni druge. Divni su to bili trenutci, trenutci za pamćenje! U 21. stoljeću jedan mali razred je došao po svoj primjerak knjige i morao se je vratiti u ona stara i skoro zaboravljena vremena. I kad su se najmanje nadali misleći da neće moći posuditi knjigu, došla je struja i sve je krenulo uobičajenim tokom. Sretni i nagrađeni za strpljenje vratili su se u svoju učionicu.