Terenska i izvanučionička nastava

Posjet HE Peruča - Sinj

Autor: Renata Josipović, Nada Zorkić, 2. 5. 2012.

U okviru terenske nastave, 26.4.2012. ( četvrtak), učenici 7. i 8. r. su, zajedno sa učiteljem tehničke kulture Zvonkom Bekavcem, učiteljem zemljopisa Ivanom Milićem i učiteljicom fizike Nadom Zorkić posjetili HE Peruča.

U foto-galeriji su fotografije-pogledajte ih!

„Što misliš jesu li učenici shvaćali što su im inžinjeri govorili ?“ pitali su me  kad smo stigli s terenske nastave.

Ne znam je li to uopće važno. Ono što smatram da je veoma važno je da su doživjeli veličinu procesa koji se odvija da bi u našim kućama samo zasvijetlila žarulja.

Jezero je dugo 18 km, ali je ove godine poluprazno pa HE ne radi. Moramo štedjeti struju-ako su samo to spoznali, smatram da je napredak ogroman. A tko zna?  Možda im od sada kiša neće biti mrska kad se sjete da puni jezero i da ćemo onda imati struju.

Doživjeli su potencijal koji se krije u onoj velikoj količini vode i njenoj pokretačkoj energiji kada ta voda krene niz onu strminu kojom smo se spuštali do pogona. Vidjeli su turbine i generatore skrivene u betonu koji su se protezali na dva kata te ogromne transformatore koji transformiraju el. struju na ogromne napone samo da bi gubitci pri prijenosu bili što manji i slali dalekovodima el.struju kako nama tako i drugima.

Mislim da smo vidjeli i čuli mnogo toga, a na svakome od nas je koliko od toga ćemo prihvatiti i pokušati razumjeti.