PROJEKTI u PN-i

Ovisnosti

Autor: Renata Josipović, Rozana Alfirević, 18. 11. 2013.

Sve je teže definirati pojam ovisnosti.

Dok konzumiranje opojnih droga, alkohola ili duhana, pružaju jasnu sliku fizičke i psihičke ovisnosti,  puno je argumenata da:

- igre na sreću

- opsjednutosti (hrana, sport, internet, posao,religiozne sekte, druge osobe i sl.)

-  kupovanje praćeno kompulzivnim ponašanjem

nose u sebi, u velikom broju slučajeva, patološko obilježje ovisnosti

(Walleur i Valea, 2002)

Kako je eksperimentiranje kao dio neizbježnih izazova u tijeku odrastanja karakteristika najburnijeg razdoblja ljudskog života – adolescencije, naši učenici da bi bolje razumjeli određene činjenice istražuju koliko su ta ponašanja prisutna u našoj populaciji, koliko u svijetu, čime su uvjetovana i što stručnjaci preporučaju za obitelji, za škole, za prijatelje, za mlade.

U prvom dijelu ovog našeg „mini projekta“ ne radimo prezentacije u kojima se upoznajemo sa vrstama droga, alkohola ili cigareta. Uvodni dio nosi naslov „Je li vrijedilo?“, u njemu učenici 8.razreda ispričaju priču (koja može biti stvarna-bez spominjanja imena stvarnih osoba ili izmišljena). Svrha tog prvog dijela je da svaka priča koju su učenici osmislili nema završetak. Priču će prestati prepričavati baš u trenutku kada oni koji slušaju očekuju rasplet. Kako učenici 8.razreda to prezentiraju ostalim razredima u sklopu SR, učenici određenog razreda imaju zadatak da se podijele u skupine te zajedničkim snagama završe priču tako da priča ima tri moguća završetka ( mogućnost 1. da sudionici priče prihvate ponuđeno sredstvo ovisnosti; mogućnost 2. da sudionici priče odbiju ponuđeno sredstvo ovisnosti ; mogućnost 3. da sudionici izbjegavaju bilo kakvo izjašnjavanje o tome žele li ili ne žele preuzeti rizik;to su osobe koje uglavnom bježe od neugodnih situacija i problema)

Za svaki odabir moraju navesti što je pozitivno, a što negativno u tom odabiru/mogućnosti.

U daljnjem tekstu se nalazi papir na kojem učenici upisuju svoje komentare i zapažanja te moguće zaključke i odabire.

Napomenimo da se Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se u Republici Hrvatskoj svake godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti.

Priloženi dokumenti:
OVISNOSTI_prezentacija.pdf (166.32 KB)