7. projektni sastanak Comenius projekta Fascinantni svijet bajki Europe

Autor: Renata Josipović, Marlena Bogdanović, 27. 2. 2014.

7. projektni sastanak Comenius projekta Fascinantni svijet bajki Europe održao se od 8. do 15. veljače 2014. u Francuskoj. Projektni tim OŠ Tučepi bio je u sastavu učiteljica Marlene Bogdanović i Sanje Nizić te učitelja Marina Ercega. Domaćini su bili učitelji škole u mjestu Haute Epine, u pokrajni  Picardie na sjeveru Francuske. Pokrajna koja obiluje kišom većinom je ravničarska i orijentirana na poljoprivredu. Nepregledne ravnice svojom zelenom bojom bile su odmor za oči svakom posjetitelju.

Učitelji iz 8 partnerskih zemalja: Hrvatske, Francuske, Rumunjske, Portugala, Grčke, Turske, Švedske i Njemačke dogovarali su se o posljednjim aktivnostima vezanim za projekt budući projekt završava sa ovom školskom godinom. Domaćini su nam omogućili posjet nekoliko francuskih osnovnih škola, te susret sa njihovim pedagoškim autoritetima. Tako su djelatnici prosvjetne inspekcije upoznali prisutne s francuskim obrazovnim sustavom koji se uvelike razlikuje od hrvatskog .

U jednodnevnom posjetu Parizu divili smo se Eiffelovom tornju, crkvi Notre Dame, Montmartreu, Champs d'Elyseeu, Arc de Triompheu i drugim poznatim građevinama. U Beauveu posjetili smo najvišu crkvu Europe, u Compiegneu dvorac koji je bio kraljevska rezidencija francuskih kraljeva, a obnovljena za vrijeme Napoleona.

Uvjerili smo se da izjava o „hladnim“ Francuzima uopće nije istinita. Gostoprimstvo roditelja, učitelja i cijele lokalne zajednice sve prisutne ostavilo je bez daha. Cijelo mjesto tjedan dana živjelo je u duhu projekta i na taj način najbolje predstavilo francusku kulturu, običaje, kuhinju,…

Po povratku u tučepsku školu potrudili smo se učenicima i djelatnicima škole prenijeti barem djelić onoga što smo vidjeli i doživjeli. Uredili smo „francuski kutak“, a učenici će imati prilike pregledati fotografije i videozapise sa ovog nezaboravnog putovanja.

Projektni tim OŠ Tučepi