Međuškolska vjeronaučna olimpijada za osnovnu školu „Crkva i znanost“

Autor: Renata Josipović, Marina Šimić, 29. 1. 2014.

Međuškolska natjecanja iz vjeronauka  za osnovnu školu u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji održana su 24. siječnja 2014. godine u sedam škola - sjedišta stručnih vijeća. U našoj školi održano je natjecanje za prijavljenih šest ekipa osnovnih škola koje pripadaju stručnom vijeću Makarska – Omiš.

Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je Crkva i znanost. Pregled odnosa Crkve i znanosti počinje od samog Početka – Božje riječi, točnije od Knjige Mudrosti koja nam kaže kako je Bog ”sve uredio po broju, utegu i mjeri” (Mudr 11,20). Ove riječi bile su poziv na istraživanje Božjih stvaralačkih djela mnogim velikim crkvenim misliocima, počevši od sv. Augustina, pa preko sv. Tome Akvinskog i sv. Alberta Velikog sve do našeg doba.

Pripremajući se za natjecanje, učenici su upoznali s ulogom crkvenih ustanova u očuvanju znanja nakon pada Rimskog Carstva te s razvojem školstva i visokog obrazovanja u srednjem vijeku kao i s  radom Družbe Isusove, Papine akademije znanosti i Vatikanske zvjezdarnice. Posebno zanimljiv bio je  pregled različitih znanstvenih disciplina, kao što su astronomija, medicina i biologija, te doprinos Crkve i svećenstva njezinom utemeljenju i razvitku. Proučili smo i „slučaj Galileo“, koji se najčešće koristi u napadima na Crkvu, otkrivajući njegovu pravu pozadinu. Otkrivali smo postignuća svećenika znanstvenika na području genetike, fizike itd., kao i doprinos hrvatskoga svećenstva općem razvitku znanosti, s posebnim osvrtom na lik i djelo Ruđera Boškovića, Fausta Vrančića i drugih istaknutih ličnosti.

Svaki je učenik samostalno rješavao pisani test kojim je mogao osvojiti 100 bodova, tako da je ekipa mogla ostvariti maksimalno 400 bodova (ekipa broji četiri učenika). Nakon pisanog dijela učenici su uspješno sudjelovali u Kvizu znanja kojega je organizirala vjeroučiteljica Ivana Miloš. Prije samog proglašenja rezultata učenici šestog razreda Niko Ševelj, Matej Marijančević i Franko Raffanelli izveli su scenski prikaz „Točno vrijeme Isusovog rođenja“.

Prigodne knjige za najbolje napisani test dobili su učenici: Filip Mravičić iz OŠ Tučepi,  (92 boda), Lana Mravičić iz OŠ Tučepi (92 boda), Marin Šošić iz OŠ dr. F. Tuđmana Brela (88 bodova), Marko Brigić iz OŠ Tučepi (88 bodova) i Bartol Šošić iz OŠ dr. F. Tuđmana Brela (85 bodova). Na nadbiskupijskom natjecanju, koje će se održati 19. veljače u Osnovnoj školi Trilj u Trilju, sudjelovat će dvadeset najboljih ekipa iz naše Nadbiskupije, a među njima bit će ekipa iz OŠ Tučepi koja je ostvarila najviše bodova na razini stručnog vijeća Makarska – Omiš (355) i drugoplasirana ekipa iz OŠ dr. F. Tuđmana Brela (315 bodova).

Red. br.

Ime i prezime